UZUNGÖL HAKKINDA

Uzungöl, yemyeşil  ormanları, temiz suları, içinde barındırdığı onlarca endemik bitki ve tüm doğal güzelliği ile Türkiye içinden ve dışından bir çok insanın ilgisini çeken Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir beldedir. Adını kenarına kurulduğu gölden almaktadır. Göl, dağlardan yuvarlanan kayaların Haldizen deresinin önünü kapatması ile adeta doğanın bir armağanı olarak oluşmuştur.

Uzungöl beldesi Soğanlı ve Kaçkar sıra dağlarının kesiştiği bir noktadadır. Trabzon merkezine 99 km, Çaykara ilçesine  19 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1090 mt yukarıda, yılın her döneminde temiz havaya doyulacak eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir.

Uzungöl, doğal ve yapısal değerlerinin korunumu amaçlanarak Tabiat Parkı ve Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmiştir.

Çevresinde Şekersu, Karester,  Büyükyayla, Küçükyayla, Tabanoz,  Multat, Durnalı, Karimazira, Limni, Sultan Murat, Demirkapı gibi yaylaları barındıran Uzungöl eşine az rastlanacak güzellikte bir doğa harikasıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre Uzungöl de  tespit edilen flora ve fauna türü sayısı: 125 alt tür, 68 varyete olmak üzere 311; cinse ait 658 bitki taksonu, 90 memeli türü, 8 amfibi (iki yaşamlı) türü, 7 sürüngen türü, 250 kuş türü bulunmaktadır. Tespit edilen endemik bitki türleri: 41 dir. Ayrıca nesli tehdit ve tehlike altında olan Uzungöl Çuha Çiçeği ilk kez kayıt edilmiştir.